Izba Komornicza w Rzeszowie

Apel Krajowej Rady Komorniczej w walce z pandemią COVID-19

W związku z pandemią wirusa SARS-CoV-2 wiele osób straciło część swojego dochodu lub w ogóle nie może pracować, inne trafiły lub trafią wkrótce na kwarantannę, a ich sytuacja ekonomiczna uległa pogorszeniu. Krajowa Rada Komornicza zachęca wszystkich dokonujących osobiście wpłat w kancelariach komorniczych lub na konto komornika, by w razie zmiany okoliczności kontaktowały się kancelariami celem ustalenia nowych zasad płatności. Komornicy w pełni rozumieją zaistniałą sytuację, dokładają wszelkich starań by na bieżąco analizować takie przypadki. Poinformowanie i rzetelne przedstawienie sytuacji może dać nam szanse na wsparcie i wspólne znalezienie rozwiązania Państwa problemów.

Bliższe informacje pod nr infolinii: (22) 299 87 77 lub bezpośrednio w kancelarii prowadzącej sprawę, której dane kontaktowe można wyszukać pod adresem https://www.komornik.pl/

Apel Krajowej Rady Komorniczej w walce z pandemią COVID-19

Split payment nie obowiązuje przy egzekucji komorniczej

https://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/1445188,split-payment-a-komornik-podzielona-platnosc.html

Rising Stars 2021 r.

Ruszyła jubileuszowa edycja konkursu Rising Stars
Młodzi prawnicy walczą o tytuł „Lidera jutra”

Ruszyła X edycja prestiżowego konkursu Rising Stars Prawnicy – Liderzy jutra 2021 organizowanego przez Wolters Kluwer Polska. Kapituła konkursu wyłoni młodych prawników wyróżniających się wiedzą merytoryczną, pracą na rzecz państwa prawa i społeczeństwa oraz kreatywnością i wykorzystaniem nowych technologii w pracy.

Konkurs skierowany jest do młodych prawników, którzy nie ukończyli 35. roku życia. Wśród kryteriów oceny znalazły się również działalność pro bono, dbanie o jakość stanowienia i stosowania prawa oraz osiągnięcia naukowe i innowacyjność.

W konkursie Rising Stars biorą udział zarówno prawnicy pracujący w kancelariach, jak i w firmach oraz innych podmiotach (np. w samorządzie terytorialnym czy organizacjach pozarządowych).

– W poprzednich edycjach konkursu nagrodziliśmy łącznie ok. 230 młodych prawników. Cieszę się, że to nowe pokolenie ekspertów niesie ze sobą entuzjazm, pomysłowość oraz otwartość na sprawy społeczne. Wierzę, że w trudnym czasie pandemii i jej skutków laureaci X edycji Rising Stars również wykażą się najwyższymi standardami i w pełni zasłużą na prestiżowy tytuł „Lidera jutra” – komentuje Włodzimierz Albin, prezes Wolters Kluwer Polska.

Zgłoszenia do 5 września

Spośród nadesłanych zgłoszeń kapituła konkursu wyłoni 35 nominowanych. Następnie jury wybierze 10 laureatów, którzy otrzymają tytuł „Rising Star Prawnika – Lidera jutra 2021”. Jury konkursu zastrzega sobie prawo przyznania 5 nagród specjalnych spośród zgłoszonych kandydatów. Laureatką ubiegłorocznej edycji konkursu została mec. Aleksandra Krawczyk pracująca w kancelarii SDZLEGAL Schindhelm.

Zgłoszenia kandydatów można przesyłać do 5 września 2021 r. Statuetki Rising Stars zostaną wręczone podczas uroczystej gali, która odbędzie się w październiku w Warszawie.

Organizatorem konkursu jest Wolters Kluwer Polska. Patronami medialnymi wydarzenia są serwis Prawo.pl oraz Dziennik Gazeta Prawna.

Regulamin i więcej informacji o konkursie>>

Future Ready Lawyer 2021

Wolters Kluwer Polska opublikował najnowszą edycję raportu Future Ready Lawyer 2021 –  to wyniki badania przeprowadzonego na ponad 700 prawników z całego świata (9 krajów Europy w tym Polska + USA).

Badanie pokazuje jak kancelarie i działy prawne radzą sobie z wykorzystaniem technologii, jak zmieniła się relacja i oczekiwania na linii klient-kancelaria/dział prawny oraz czy prawnicy są już gotowi na funkcjonowanie w postpandemicznej rzeczywistości.

Raport jest bezpłatny i można go pobrać ze strony:

https://www.wolterskluwer.com/pl-pl/know/future-ready-lawyer-2021?utm_source=izby&utm_medium=post&utm_campaign=WKPL_LEG_ACQ_LKP-EBO-future-ready-lawyer-06-21-TOFU_LFM/PRW0220001_WBR011&utm_term=ebo&utm_content=izby

Wyniki badania Future Ready Lawyer 2021 pokazują wyraźnie, że pandemia przyspieszyła transformację w zawodzie prawniczym. Aż 80% prawników uważa bowiem, iż w wyniku koronakryzysu wzrosło ich zapotrzebowanie na rozwiązania technologiczne. Raport pokazuje również, jak zmienił się sektor LEGAL w porównaniu z badaniem z roku 2020. Zawiera ponadto opinie i wskazówki polskich i zagranicznych ekspertów od prawa, innowacji i LegalTech.

Raport Future Ready Lawyer 2021: W cieniu pandemii powstał na podstawie wywiadów ilościowych online z 700 prawnikami pracującymi w kancelariach, działach prawnych i firmach doradczych w USA oraz 9 krajach europejskich. Celem badania (wykonanego w marcu 2021 r.) była analiza, w jaki sposób oczekiwania klientów, technologia i inne czynniki wpłyną na przyszłość prawa w kluczowych obszarach i w jakim stopniu organizacje prawne są przygotowane do tych zmian.

Istotny wpływ COVID-19

Jakie są główne wnioski z najnowszej edycji raportu odnośnie pandemii? – Kryzys jasno pokazał, iż rozwiązania technologiczne są niezbędne dla odporności biznesu prawniczego i obsługi klienta. Nasz raport potwierdza również, że specjaliści postrzegają transformację cyfrową i technologię jako kluczowe czynniki napędzające przyszły wzrost wydajności. Co ważne, inwestycje poczynione w innowacje i LegalTech będą kontynuowane – komentuje Włodzimierz Albin, prezes Wolters Kluwer Polska.

Umiejętność wykorzystania technologii w celu zapewnienia wydajności stała się tym ważniejsza, że pandemia „wysłała” specjalistów z biur do domów, gdzie zdalnie wchodzili w interakcje z klientami, współpracownikami czy sądami.

Warto podkreślić, że aż 91% organizacji prawnych twierdzi, że w czasie pandemii technologia była dla nich ważna lub bardzo ważna, jeśli chodzi o dostarczanie usług dla klientów. Jednak na początku kryzysu tylko 30% z nich było bardzo dobrze przygotowanych do przejścia na zdalne wspieranie klientów.

5 głównych wyzwań

Prawnicy wskazują również główne wyzwania i trendy, które wpłyną na ich organizacje w ciągu najbliższych trzech lat. Wg respondentów są to:
– rosnące znaczenie rozwiązań LegalTech (77%)
– radzenie sobie ze wzrostem ilości i złożoności informacji (77%)- wychodzenie naprzeciw zmieniającym się oczekiwaniom klientów/managerów – 76%
– umiejętność pozyskiwania i zatrzymywania uzdolnionych pracowników – 76%
– nacisk na poprawę wydajności/produktywności – 75%

Co jednak istotne, tylko 33% respondentów przyznaje, że ich organizacja jest bardzo dobrze przygotowana do radzenia sobie z rosnącym znaczeniem technologii prawniczej (LegalTech), a tylko 32% – do radzenia sobie ze zwiększoną ilością i złożonością informacji.

Warto porównać wyniki tej i poprzedniej edycji badania. Wtedy dostrzegamy, że dwie tendencje odnotowały największy skok: wzrost alternatywnych dostawców usług prawnych (wzrost o 6 punktów z 68% w 2020 r. do 74% w 2021 r.) oraz radzenie sobie ze zwiększoną ilością i złożonością informacji (wzrost o 5 punktów z 72% w 2020 r. do 77% w roku 2021) – zauważa Marcin Zręda, Dyrektor Strategiczny Rynku Usług Prawnych i Przedsiębiorstw w Wolters Kluwer Polska.

Ciekawe wnioski przynosi również analiza relacji na linii kancelarie – działy prawne w firmach oraz ocena wpływu pandemii na koszty funkcjonowania organizacji prawnych. Podsumowaniem raportu są opinie i wskazówki polskich oraz zagranicznych ekspertów od prawa, innowacji i LegalTech.

Zapraszamy do bezpłatnego pobrania raportu w jęz. polskim >>

O badaniu i Wolters Kluwer
Raport Future Ready Lawyer 2021: W cieniu pandemii powstał na podstawie wywiadów ilościowych online z 700 prawnikami pracującymi w kancelariach, działach prawnych i firmach doradczych w USA oraz 9 krajach europejskich: Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii, Włoszech, Francji, Hiszpanii, Polsce, Belgii i na Węgrzech.

Badanie przeprowadził wiodący międzynarodowy instytut badawczy w okresie od 4 do 18 marca 2021 r. Badanie powstało na zlecenie Wolters Kluwer Legal & Regulatory – dywizji Wolters Kluwer i dostawcy rozwiązań z obszaru prawa i compliance.

Wolters Kluwer jest globalnym liderem w profesjonalnej informacji, oprogramowaniu i usługach dla sektorów opieki zdrowotnej, finansowo-księgowego i zarządzania ryzykiem. W 2020 r. firma osiągnęła roczne przychody w wysokości 4,6 mld euro. Wolters Kluwer obsługuje klientów w ponad 180 krajach, a swoją działalność prowadzi w ponad 40 krajach, zatrudniając ok. 19,200 osób na całym świecie. Centrala firmy znajduje się w Alphen aan den Rijn w Holandii.

Zapraszamy do bezpłatnego pobrania raportu w jęz. polskim >>

Korekta planu pracy ONS w Warszawie na II półrocze 2020r. w związku z wystąpieniem pandemii covid – 19

Poniżej zamieszczamy korektę planu pracy Ośrodka Naukowo Szkoleniowego w Warszawie na II półrocze 2020r. w związku z wystąpieniem pandemii covid – 19

Plan pracy OSN II półrocze 2020

WAŻNY KOMUNIKAT WS. SYTUACJI ZWIĄZANEJ Z KORONAWIRUSEM

Krajowa Rada Komornicza w Warszawie oraz Rada Izby Komorniczej w Rzeszowie, mając na uwadze okoliczności związane ze stwierdzonymi przypadkami zakażenia wirusem SARS-CoV-2 informuje, iż niektóre kancelarie komornicze mogą do odwołania działać w ograniczonym zakresie utrzymywania kontaktów ze stronami i uczestnikami postępowań. Powyższa decyzja podyktowana jest względami bezpieczeństwa sanitarnego ciążącymi na pracodawcy oraz koniecznością ochrony obywateli przed możliwością rozprzestrzenia epidemii albowiem zdrowie ludzkie ma najwyższą wartość. Prosimy o sprawdzanie dni i godzin otwarcia na stronach internetowych poszczególnych kancelarii. Liczymy na zrozumienie sytuacji, w której wszyscy się znaleźliśmy.

XVIII Mistrzostwa Polski w Piłce Nożnej Komorników Sądowych

W dniu 12 października 2019 r. w Krakowie odbyły się XVIII Mistrzostwa Polski
w Piłce Nożnej Komorników Sądowych. Drużyna Izby Komorniczej w Rzeszowie
w niniejszym Turnieju wystąpiła po trzyletniej nieobecności w zupełnie nowym składzie: Filip Pitera (B), Mateusz Janik, Marcin Saramaga, Wojciech Kornaga, Ryszard Węglarz, Grzegorz Piotrowski, Szymon Najdecki, Łukasz Idec, Błażej Piątek, Wojciech Piątek. Wystarczy dodać, że z występujących zawodników tylko trzech kolegów grało
w Mistrzostwach w okresie 2008-2016. Poniżej przedstawiamy krótką relację z rozgrywek.

W grupie B przyszło nam rywalizować z drużynami z Poznania oraz Wrocławia.
W pierwszym meczu zmierzyliśmy się z drużyną Izby Komorniczej z Poznania. Doświadczona drużyna z Poznania najzwyczajniej była zaskoczona naszą postawą, bowiem przez cały mecz to my prowadziliśmy grę i w końcowej ocenie obserwatorów byliśmy drużyna lepszą. Niestety przegrywamy mecz 0:1 po stracie bramki w drugiej połowie spotkania grając jednego zawodnika mniej. Mimo stwarzanych sobie sytuacji nie byliśmy
w stanie doprowadzić do remisu. Pozostał niedosyt i chęć lepszego zaprezentowania się
w dalszej części turnieju.

W drugim meczu gramy z Izbą Komorniczą z Wrocławia. Od początku meczu dominujemy na boisku. Oddajemy strzał za strzałem a gra toczy się na połowie przeciwnika. Niestety po stracie piłki to Wrocław zdobywa bramkę na 1:0. Jednak po dwóch minutach wyrównujemy i pierwsza połowa kończy się remisem. Od początku drugiej połowy nie pozwalamy się zepchnąć do defensywy, a nasze ataki przynoszą kolejno bramki na 1:2, 1:3,
i 1:4 i właśnie takim wynikiem kończymy spotkanie. Morale w drużynie zostały przywrócone po pechowej porażce z Poznaniem i z optymizmem patrzymy na półfinał, mimo, że nie wiemy, z kim przyjdzie nam rywalizować.

Okazało się, że w półfinale czeka na nas drużyna Izby Komorniczej z Warszawy. Bardzo dobra i zawsze mocna drużyna, co udowadnia od pierwszych minut przeprowadzając szereg ataków na naszą bramkę. A to, że piłka nożna nie jest sprawiedliwa niech potwierdzi fakt, iż to my strzelamy bramkę i prowadzenie utrzymujemy do końca pierwszej połowy, jak również przez pierwszą część drugiej. Drużyna z Warszawy doprowadza do remisu uderzeniem z dalszej odległości, które po rykoszecie myli naszego bramkarza i piłka wpada do siatki. Niestety najgorsze dopiero miało nadejść. Przeciwnicy w odstępie kolejnych dwóch minut strzelają dwie kolejne bramki. Nie byliśmy w stanie zrobić nic więcej tym bardziej,
że od wyniku 3:1 graliśmy do końca spotkania w osłabieniu po czerwonej kartce naszego zawodnika.

W meczu o III miejsce gramy z Gospodarzem Mistrzostw, który był jednym
z głównych faworytów Turnieju, ale po pechowym meczu z Poznaniem (strata bramki 15 sekund przed końcem meczu) i przegranej serii rzutów musi zadowolić się grą o dalsze lokaty. Gramy jak równy z równym, mimo, że drużyna z Krakowa zyskuje coraz większą przewagę. I wtedy, w drugiej części pierwszej połowy zdobywamy bramkę na 1:0. Gramy mądrze i udanie się bronimy. Niestety niecałe dwie minuty przed końcem meczu Kraków wyrównuje. Wynik już nie ulega zmianie i czekają nas rzuty karne, a dla Krakowa drugie
z rzędu. Przeciwnik najwyraźniej wyciągnął wnioski z poprzedniego meczu, bowiem strzela celniej i broni skuteczniej. Przegrywamy w karnych 1:3 i ostatecznie kończymy tuż za podium i możemy się tylko przyglądać z boku jak inni odbierają medale…

Kończąc relację należy podkreślić, że cały Turniej stał na bardzo wysokim poziomie zarówno sportowym jak również organizacyjnym. Koledzy z Izby Krakowskiej postarali się żeby każdy z uczestników czuł się częścią Naszej ogólnopolskiej korporacji, zapewniając również fantastyczne warunki do rozegrania zawodów. Rozgrywki toczyły się w przyjaznej
i koleżeńskiej atmosferze, mimo, że rywalizacja i chęć zwycięstwa czasami brały górę nad odstawieniem nogi – to żaden z uczestników nie może powiedzieć, że „duch sportu” nie był
w tym wszystkim najważniejszy.

Ostatecznie Mistrzem Polski Komorników Sądowych AD 2019 zostaje drużyna Izby Komorniczej z Warszawy wyprzedzając kolejno drużyny z Izb Komorniczych z Poznania, Krakowa, Rzeszowa, Katowic oraz Wrocławia.

PODZIĘKOWANIA

Rada Izby Komorniczej w Rzeszowie składa serdeczne podziękowania Radzie Izby Komorniczej w Krakowie za przygotowanie tak doniosłego wydarzenia sportowego oraz
za zaproszenie do wzięcia udziału w Turnieju Piłki Nożnej Komorników Sądowych.

Rada Izby Komorniczej w Rzeszowie serdecznie DZIĘKUJE całej naszej drużynie (Filip Pitera (B), Mateusz Janik, Marcin Saramaga, Wojciech Kornaga, Ryszard Węglarz, Grzegorz Piotrowski, Szymon Najdecki, Łukasz Idec, Błażej Piątek, Wojciech Piątek) za godną reprezentację, za walkę do ostatniej sekundy, za wielki wysiłek, jaki włożyliście w ten Turniej – Panowie wyrazy uznania!

W sposób szczególny Rada Izby Komorniczej w Rzeszowie DZIĘKUJE kapitanowi drużyny – Komornikowi Sądowemu Wojciechowi Piątkowi za pełne zaangażowanie
w sprawy organizacyjne, profesjonalizm oraz integrację środowiska komorniczego w ramach wydarzeń sportowych.

IDENTYFIKATOR DLA ASESORA KOMORNICZEGO

Rada Izby Komorniczej w Rzeszowie wskazuje, iż wniosek o wydanie nowego identyfikatora dla asesora komorniczego należy złożyć w formie elektronicznej, za pośrednictwem rady właściwej izby komorniczej.

Rada Izby Komorniczej w Rzeszowie publikuje wzór wniosku o wydanie identyfikatora oraz podaje wytyczne Krajowej Rady Komorniczej dotyczące zdjęcia do identyfikatora:

1 – Minimalne wymiary zdjęcia do identyfikatora (szerokość x wysokość): 420x525px, sugerowane: 480x640px

2 – Proporcje wysokości względem szerokości muszą mieścić się w zakresie 1,25-1,34

3 – Rozmiar zdjęcia nie może przekraczać 200Kb

4 – Dopuszczalne formaty zdjęć to: jpg, jpeg

5 –fotografia powinna być kolorowa, odzwierciedlająca w sposób niebudzący wątpliwości wizerunek twarzy osoby ubiegającej się o wydanie identyfikatora. Na zdjęciu nie można mieć nakrycia głowy, okularów z ciemnymi szkłami ani innych rzeczy, które mogłyby utrudnić rozpoznanie osoby. Zdjęcie powinno być wykonane na jednolitym jasnym tle, posiadać dobrą ostrość, odwzorowywać naturalny kolor skóry oraz obejmować wizerunek od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70–80% fotografii.

 Skan wniosku o wydanie identyfikatora wraz ze zdjęciem (w formacie jpg lub jpeg) proszę przesłać na adres e-mail:

izba.rzeszowska@komornik.pl

Jednocześnie Rada Izby Komorniczej w Rzeszowie informuje, że standardowo identyfikatory dostarczane są w terminie 30 dni roboczych po złożeniu zamówienia. Termin może ulec wydłużeniu, ponieważ jest on uzależniony od liczby wniosków przekazanych do realizacji. W związku z powyższym prosimy o pilne kierowanie wniosków o wydanie identyfikatora.

Do pobrania:

IDENTYFIKATOR DLA KOMORNIKA SĄDOWEGO

Rada Izby Komorniczej w Rzeszowie wskazuje, iż w związku z par. 2 ust. 2 uchwały Krajowej Rady Komorniczej nr 2078/VI z dnia 12 marca 2019 r.
wniosek o wydanie nowego identyfikatora należy złożyć w formie elektronicznej, za pośrednictwem rady właściwej izby komorniczej.

Rada Izby Komorniczej w Rzeszowie publikuje wzór wniosku o wydanie identyfikatora dla komornika sądowego oraz podaje wytyczne Krajowej Rady Komorniczej dotyczące zdjęcia do identyfikatora:

1 – Minimalne wymiary zdjęcia do identyfikatora (szerokość x wysokość): 420x525px, sugerowane: 480x640px

2 – Proporcje wysokości względem szerokości muszą mieścić się w zakresie 1,25-1,34

3 – Rozmiar zdjęcia nie może przekraczać 200Kb

4 – Dopuszczalne formaty zdjęć to: jpg, jpeg

5 –fotografia powinna być kolorowa, odzwierciedlająca w sposób niebudzący wątpliwości wizerunek twarzy osoby ubiegającej się o wydanie identyfikatora. Na zdjęciu nie można mieć nakrycia głowy, okularów z ciemnymi szkłami ani innych rzeczy, które mogłyby utrudnić rozpoznanie osoby. Zdjęcie powinno być wykonane na jednolitym jasnym tle, posiadać dobrą ostrość, odwzorowywać naturalny kolor skóry oraz obejmować wizerunek od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70–80% fotografii.

 Skan wniosku o wydanie identyfikatora wraz ze zdjęciem (w formacie jpg lub jpeg) proszę przesłać na adres e-mail:

izba.rzeszowska@komornik.pl

Jednocześnie Rada Izby Komorniczej w Rzeszowie informuje, że standardowo identyfikatory dostarczane są w terminie 30 dni roboczych po złożeniu zamówienia. Termin może ulec wydłużeniu, ponieważ jest on uzależniony od liczby wniosków przekazanych do realizacji. W związku z powyższym prosimy o pilne kierowanie wniosków o wydanie identyfikatora.

Do pobrania:

Ruszyła Infolinia Krajowej Rady Komorniczej! Każdy, kto chciałby zasięgnąć informacji odnośnie egzekucji komorniczej może je uzyskać. Infolinia czynna będzie w każdy wtorek w godz. 9-15 pod numerem (22) 299 87 77.

Strefa komornika i asesora